Asymptotic decay of the oscillatory solutions to first order non-autonomous linear unstable type delay differential equations
Φόρτωση...
Ημερομηνία
Συγγραφείς
Philos, C. G.
Purnaras, I. K.
Sficas, Y. G.
Τίτλος Εφημερίδας
Περιοδικό ISSN
Τίτλος τόμου
Εκδότης
Japana Matematika Societo
Περίληψη
Τύπος
Είδος δημοσίευσης σε συνέδριο
Είδος περιοδικού
peer reviewed
Είδος εκπαιδευτικού υλικού
Όνομα συνεδρίου
Όνομα περιοδικού
Funkcialaj Ekvacioj-Serio Internacia
Όνομα βιβλίου
Σειρά βιβλίου
Έκδοση βιβλίου
Συμπληρωματικός/δευτερεύων τίτλος
Περιγραφή
In this article, we are concerned with the question of the asymptotic decay of the oscillatory solutions to a class of first order linear unstable type delay differential equations with variable coefficients and constant delays. We establish a sufficient condition for all oscillatory solutions to tend to zero at infinity. This condition is substantially weaker than the one given by Ladas and the third author [Hiroshima Math. J. 18 (1988), 351-359].
Περιγραφή
Λέξεις-κλειδιά
delay differential equation, oscillatory solution, asymptotic decay, asymptotic behavior
Θεματική κατηγορία
Παραπομπή
Σύνδεσμος
<Go to ISI>://000202973000003
https://www.jstage.jst.go.jp/article/fesi/49/3/49_3_385/_pdf
https://www.jstage.jst.go.jp/article/fesi/49/3/49_3_385/_pdf
Γλώσσα
en
Εκδίδον τμήμα/τομέας
Όνομα επιβλέποντος
Εξεταστική επιτροπή
Γενική Περιγραφή / Σχόλια
Ίδρυμα και Σχολή/Τμήμα του υποβάλλοντος
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Σχολή Θετικών Επιστημών. Τμήμα Μαθηματικών